Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

Gökhan TURHAN

Gökhan TURHAN

TURAŞ Gaz Armatürleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

1969 yılında İstanbul’da doğan Gökhan TURHAN, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Yüzde 100 özsermaye ile 1984 yılında kurulan TURAŞ Gaz Armatürleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ikinci kuşak yöneticisi olan TURHAN, 2017 yılından bu yana şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

50 yıl önce İstanbul Şişhane’de küçük bir atölyede babası Ahmet TURHAN tarafından temelleri atılan ve bugün İstanbul Silivri’de 18.000 m²’lik alana kurulu fabrikada 500 çalışanıyla hizmet veren TURAŞ Gaz’ın yurtdışı serüveni Gökhan TURHAN ile başladı. Şu anda 45 ülkeye gaz armatürü ihracatı gerçekleştiren TURAŞ Gaz için TURHAN’ın hedefi farklı coğrafyalardaki global müşterilere küresel bir teknoloji üreticisi olarak yerel çözüm ortağı olmak.

Gaz armatürü üreticisi konumunda dünyada ilk 3 firma arasında yer alan TURAŞ Gaz, TURHAN’ın yenilikçi yaklaşımlarıyla 2017 yılından bu yana kendi AR-GE Merkezi’ne sahip bulunuyor. 250’nin üzerinde patent başvurusu olan ve yıllık ortalama 20 patent başvurusu gerçekleştiren merkezin yanı sıra TURAŞ Gaz bünyesinde yine TURHAN’ın atılımlarıyla şekillenen kendi teknolojisini ve üretim hatlarını üreten Turmach otomasyon sistemleri de yer alıyor. Bu sayede üretim hatlarında endüstri 4.0 uygulamaları yürütmekte olan TURAŞ Gaz için TURHAN’ın son atılımı ise İtalya’nın Milano kentinde bulunan TurasEurope gibi Amerika’nın Rhode Island bölgesinde TurasAmerica isimli bir ofis açmak oldu.

TURHAN’ın TURAŞ Gaz için yürüttüğü plan, proje ve alt yapı çalışmalarının ne kadar doğru olduğunu yansıtan bir gelişme de 2019 yılında Deloitte Private bünyesinde, Türk sahipliği ve kontrolündeki şirketlerin yönetim performanslarının ödüllendirildiği Best Managed Companies programında en iyi yönetilen şirketlerden biri olarak seçilmesi. Aynı zamanda şirketi için çalışmalar yürütmenin yanı sıra kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için de 2006 yılından bu yana Osmanlı döneminin çeşitliliğini ve estetiğini yansıtan mutfak malzemelerini toplayarak Ayasofya Camisi’ne bağlı, 1200’den fazla kayıtlı envanterden ve 5000’den fazla çalışma eserinden oluşan bir koleksiyona çeviren TURHAN, Osmanlı döneminin her bölge, dönem ve form grubunu içeren dünyanın en kapsamlı koleksiyonuna da sahip bulunuyor.

TURAŞ Gaz’daki yönetim görevinin dışında ARMATÜR Derneği’nin Başkanlığını yürüterek, İstanbul Sanayi Odası ve diğer birçok STK’da görev yapan; ayrıca Dünya Gazetesi’nde haftalık olarak özel ilgi alanı olan Türk ve Dünya Mutfağı ile ilgili yazılar kaleme alan TURHAN, evli ve ikiz çocuk babasıdır.

This will close in 60 seconds