Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

Adem Tekneci ile Röportaj

Adem TEKNECİ

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

TDS Tekneciler Metal San. ve Tic. Ltd. Şti.
Yönetim Kurulu Üyesi

 

1. Bizlere kendi firmanız olan TDS Tekneciler Metal San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında bilgi verir misiniz?

1993 yılında TDS Tekneciler Metal Ltd. Şti. aile şirketimizi Gaziosmanpaşa’da Adem Tekneci, Şahin Tekneci, Muammer Tekneci, İdris Tekneci ve Ramazan Tekneci ile 5 kurucu ortak olarak kurduk.

Kuruluşun ilk yıllarında fason imalatçı olan TDS, o dönem Dizayn Grup firmasına pirinç ürünlerde fason imalatlar gerçekleştiriyordu.

2000 yılında TDS olarak kendi markalaşma sürecimizi başlattık. Markalaşma sürecinde imalat görevi haricinde pazarlama birimi oluşturma faaliyetlerini de gerçekleştirmeye çalıştık. Bu bağlamda 2002 yılında İstanbul Karaköy’de TDS Pazarlama Şubesini faaliyete geçirdik.

2004 yılında ise CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Sodex Fuarı’na katılarak firmamıza ilk fuar deneyimini ve ardından 2005 yılında Moskova’da düzenlenen Aqua-Therm Fuarı’na katılarak da ilk yurt dışı fuar tecrübesini kazandırdık.

2004 yılında İstanbul CNR fuar merkezinde Sodex Fuar organizasyonunda TDS ilk fuar tecrübesini edindi. 2005 yılında ilk yurt dışı fuar tecrübesini Aqua-Therm Moskova da edindi. Ayrıca 2005 yılında İstanbul Pendik’te yeni bir TDS Pazarlama Şubesini daha faaliyete aldık.

2008 yılında İstanbul Esenyurt ilçesinde yeni fabrikamıza taşındık ve şu anda da faaliyetlerimize burada devam ediyoruz. 1993 yılında 50 m² üretim alanı ve 9 kişi ile başlanan üretim hayatı, 2020 yılında 4.500 m² ve 150 kişi ile devam ediyoruz. İlk hedefimiz ise 2021’de üretim sahamızı 7000 m²’ye çıkarmak ve 2022’de ise 8000 m²’ye ulaştırmak.

Üretim hattının ve sahalarının genişlemesinden sonra bünyeye katılan mühendis ve tekniker ekiplerimizle TDS olarak sektörde birçok patentli ürün tasarımını ve seri üretimini gerçekleştirdik. Bunun yanında; TSE, TSEK, CE, ISO 9001:2008, İş Sağlığı ve Güvenliği vb. birçok belge ve birikime sahip olduk.

TDS olarak hedefimiz, sektörümüzü ülkemizde ve dünyada daha bilinir ve ulaşılabilir bir marka haline getirmek.

2. Covid-19’un Armatür Sektörü’ne genel etkilerini dünya ve Avrupa için kısa ve orta vadede nasıl yorumluyorsunuz? Koronavirüs salgını sonrası dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler?

Covid-19 sadece bizlerin değil birçok sektörde daha, hijyen odaklı ürünlerin ön plana çıkmasını sağlayacak. Özellikle toplu alanlarda ve ortak kullanıma açık yerlerde; okullar, hastaneler, fabrikalar, sosyal tesisler gibi alanlarda üretim alışkanlıklarımızın dışında yeni ürünler geliştirilmesini gerektirecek. Bizler de bu aşamada gerekli alt yapı ve fizibilite çalışmalarını gerçekleştirerek çalışmalarımıza yön veriyoruz.

3. 2021 yılında dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Covid-19 salgınının 2021 yılında da devam edeceğini ve bunun Çin hariç bütün dünya ekonomisinin büyümesini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyoruz. Buna paralel olarak dünyanın Çin ürünlerine karşı bir tepki almasını kısa vadede bekliyoruz. Ama uzun vadede maliyetler konusu Çin devletine karşı olmazsa tekrar Çin’in büyümesini daha da hızlandırabileceğini düşünüyoruz.

4. ARMATÜR Derneği’nin faaliyetleri ile ilgili değerlendirme ve görüşlerinizi alabilirsek seviniriz.

Sektör olarak böyle bir birlikteliğin ihtiyacını aslında yıllardır hissediyorduk. Biz firmalar aynı problemlerle bireysel olarak mücadele ederek ufak adımlarla ilerlerken, belki bazen de ilerleyemezken, bu çatı altında hem rasyonel hem de hızlı çözümlemelerle ilerleyebiliyoruz. İlerleyemediklerimizin de en azından bir beyin fırtınasını gerçekleştirebiliyoruz. Derneğimizde birden fazla komitelerimiz ve gruplarımız var. Hepsi kendi alanında, işlerinde yetkin ve saygın arkadaşlarımızdan oluşuyor. Çalışma ve faaliyetlerinde o kadar özveri ve ihtiyatlı davranıyorlar ki; TSE ile, GAZMER ile, Bakanlıklar ile kurulan irtibatlar, diyaloglar bizlere katma değer ve ilerleme sağlıyor. Bizler sanayiciyiz, tüccar değiliz. Sanayici olduğumuz için de bunun yanında bizlerin hem maddi hem de manevi desteklere ihtiyaçlarımız oluşuyor. Armatür Derneğimizde bizler bu gibi ihtiyaçlarımızı paydaşlarımızla paylaşıyor ve sosyalleşiyoruz. Umarım bu faaliyetler hız kesmeden devam edecektir.

5. Başka eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Armatür Derneğimizin kurumsallaşarak, gelişimine nesiller boyu büyüyerek devam etmesini umuyoruz. Çünkü bu birliktelik sadece bugünler için değil, yarınlarımız için de gerekli bir sosyal sorumluluk projesidir. Umarım bu hedef doğrultusunda derneğimiz yıllar boyu sektörümüze ışık tutacaktır.

This will close in 60 seconds