Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

ARMATÜR Derneği Başkanı Gökhan TURHAN: Fotoselli Ürünlerle Tasarruf Hedefi

ARMATÜR Derneği Başkanı Gökhan TURHAN, armatür sektöründe hijyen ve enerji tasarrufu sağlayan fotoselli ürünlerin yükselen değerine dikkat çekti:

Pandemi sürecinde artan hijyen hassasiyeti ve iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında fotoselli ürünlere ilgi oldukça arttı. COVID’in etkisiyle fotoselli ürünlerin satışında %150-200 oranında bir artış yaşandı. Bu oran, önceki yıllara göre 2 kat daha artışı ifade ediyor.

Fakat ülkemizde fotoselli ürünleri yalnızca restoran ve AVM’lerde görüyoruz. Oysa bu ürünlerin artık evlerimize girmesi gerekiyor. Endüstriyel kullanımın yanı sıra, evsel kullanım da yaygınlaşmalı. Yerli firmaların tüketicilere daha ekonomik ve erişilebilir fiyatlarda fotoselli ürünler sunmalarına yönelik, üreticilere devlet teşvikleri sağlanmalı.

Fotoselli ürünlerden geçen akışkanların miktarı da sensörlerle kontrol edilerek %60-70 oranında tasarruf sağlanabiliyor. Yeni konut projelerinde enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu ürünlerin kullanılması bir kamu politikasına dönüştürülebilir.

This will close in 60 seconds