Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

ARMATÜR Derneği Başkanı Gökhan Turhan, son 10 yılın en kurak dönemini geçiren İstanbul’un su problemini Hürriyet.com.tr’de değerlendirdi

ARMATÜR Derneği Başkanı Gökhan Turhan, son 10 yılın en kurak dönemini geçiren İstanbul’un su problemini Hürriyet.com.tr’de değerlendirdi:

Suyun petrolden daha önemli olacağı günler artık çok yakın. Suyu daha tasarruflu kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Hatta bunu sağlamak için yasal önlemlere ihtiyacımız var.

İstanbul’da su sıkıntısı çok ciddi, kırmızı alarm veriyor. En son verilerle %20’ler civarında bir suyumuz kaldı. Barajlar sıfıra sıfır kullanılmıyor, %10’un altında barajlar işlevlerini kaybediyor.

Suyu deniz suyundan elde etme projesi de var. Yağmur suyundan 10 kat daha maliyetli. Bu yüzden derelere, su havzalarına sahip çıkmalıyız.

Suyun %74’ü tarımda, %16’sı sanayide, %10’u da evlerde kullanılıyor. Tarımda sulama açık sistemle yapılmamalı. Kapalı kanallar kullanılmalı.

20 yıl önce Avrupa’da kişi başı günlük su tüketimi 250 litre civarındaydı. Bugün ise 100 litrelere kadar inebildiler. Biz burada neredeyiz diye baktığımızda İstanbul’da 189 litre, su tüketimi var. Avrupalı da bizim kadar su kullanıyor ama onlar tasarruflu kullanıyorlar.

İstanbul’un şebekesine pompalanan suyun %22’si direkt toprağa karışıyor. Altyapı sorunlarımızı çözmemiz lazım.

Haberin tamamına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://lnkd.in/ej5DgVu

This will close in 60 seconds