Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

ARMATÜR Derneği Türkiye 1.Su Şurası Paydaşları Arasındaki Yerini Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayesinde, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin katılımıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan 363 tesis, 29 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen bir törenle hizmete alındı.

Aynı program kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “TÜRKİYE 1.SU ŞURASI”nın lansmanı da yapıldı.

17 Mayıs 2019 tarih ve 30777 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarım Şurası Yönetmeliği ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı kısa, orta ve uzun dönem su ile ilgili stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Türkiye 1.Su Şurası”nın ilgili bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve sürece katkı sağlayabilecek diğer tüm paydaşları da kapsayan bir süreç olması; 7 ay sürmesi ve 2021 yılı Ekim ayı itibariyle de “Sonuç Raporu”nun açıklanması planlanıyor.

Suyun geleceğinin konuşulup hedeflerin ortaya konacağı Sonuç Raporu’nun sonrasında yol haritası niteliğinde bir Eylem Planı olarak uygulanması öngörülüyor. Bu kapsamda, su güvenliğinden tarımsal sulamaya, su kaynaklarının geliştirilmesinden iklim değişikliğine, su hukukundan havza bazında su yönetimine kadar tüm konulara yer verilmesi planlanıyor ve Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak değerlendiriliyor. Su Şurası’ndan çıkacak neticelerle Su Kanunu çıkarılması ve Kanun ile de suyun tahsisi ve yönetimine ilişkin konuların belirlenmesi hedefleniyor.

ARMATÜR Derneği de, Bakanlık tarafından yapılan davete icabet etmek suretiyle 5 Nisan 2021 tarihi itibariyle “Su Verimliliği Çalışma Grubu” altında sürece katılım ve katkı sağlamayı taahhüt ederek ilgili paydaşlar arasındaki yerini almış bulunuyor.

This will close in 60 seconds