Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

ARMATÜR Derneği Üyesi HIZIR Metal Yönetim Kurulu Başkanı Binali DOĞAN ile Röportaj

1. Bizlere Hızır Metal San. ve Tic. A.Ş. hakkında bilgi verir misiniz?

Sektöre 70li yılların ortalarında rahmet ve saygıyla andığım amcam Hüseyin DOĞAN’ın yanında çalışarak girdim. O dönemin önde firmalarına galvano kaplama işi yapıyorduk. Amacım, mesleği bir an önce en iyi şekilde öğrenip kendi işimi kurmaktı. Nihayet 1978 yılında şahıs firması olarak “Hızır Metal” adıyla sektöre girmiş oldum. Daima en iyisini yapmak arzusuyla başladığım işimizin büyümesiyle aile fertlerimin, isimlerimin anılması ve şirket olmanın gerekliliği sebebiyle 2006 tarihinden itibaren Hızır Metal San. ve Tic. A.Ş. olarak bugünlere ulaştık. Ülkemizin ve firmamızın hızla değişen zamanına, idari ve teknik yapı dinamikleri katarak markalaşma ve vizyon oluşturma yönünde adımlar attık. İdealim olan kalite ve müşteri memnuniyeti, temel prensibim olarak, Hızır Metal Armatürk kuruluşunun öncelikli kuralıdır. Aslında bizi en iyi anlatacak olanların müşterilerimiz olacağı kanaatindeyim.

2. Firmanızın öne çıkan ürünleri nelerdir?

Armatür ve vana sektörüne volanlar ve çeşitli kumanda vericiler ürettiğimizden, bitmiş ürün çeşitlerine pek fazla zaman ayıramadık. Kısacası piyasanın en iyi tedarikçi firması olarak yedek parçalar üretiyoruz. İlave olarak, yurtdışına ve son yıllarda da ülkemizin çeşitli büyük firmalarına lüks krom vanalar tasarlayarak üretiyoruz. Çeşitli lüks ara musluklar, vanalar da üretimimiz kapsamındadır. Lüks krom vanaların, firmamızın öne çıkan ürünleri arasında yer almasının en önemli nedeni, iç mekanlara zarar verecek su kaçaklarının önlenebilmesi için dahili bir ikinci emniyet sağlamasıdır. İç mekan parçası ve vana olabilmesi sebebiyle kolay ulaşılacak yerde olması zorunluluğu çok şık görünmesini de gerektirmektedir. Tüm bu nedenler bu ürünlerimizi rakipsiz olarak öne çıkartmaktadır.

3. Özellikle üzerinde durduğunuz ve beklenti içinde olduğunuz bir AR-GE çalışmanız ya da ürününüz mevcut mudur?

AR-GE çalışması büyük bir heves, merak, liderlik ruhu olarak ilkelerimin ve çalışma hayatımın hep en başında olmuştur. Üretim hızı ve kalitesine destek olacak makine tasarımından, bir cam kadar hassas olan ürünlerin ambalajına kadar AR-GE çalışmaları yaptık. Rakiplerimiz arasında en fazla, faydalı ürün patent ve tescil hakkına sahibiz diye düşünüyorum. Sektörün ilk robotla üretim yapan firmasıyız ayrıca. Çalışmalarımız içinde beklenti ötesine de geçen birçok ürünümüz olmakla beraber, ülkemiz imalatçıları tarafından kullanılan çeşitli rekabet unsurları sebebiyle hak ettiği yeri bulamayanlar da olmuştur.

4. Uluslararası markalaşma çalışmalarınız ve bir Türk markası olarak ön plana çıktığınız ülkeler var mıdır; bu konularda bilgi verebilir misiniz?

Markamızın uluslararası tanıtımı yönünde öncelikle ticaret yaptığımız ülkeler ile başlayalım. İlk sırayı Almanya almaktadır. Armatür ve vana sektöründe bir ekol olan Almanya markamızın en büyük güvencesi ve referansıdır. İlave olarak Polonya, İtalya, Rusya, Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerle yapmış olduğumuz ticaret sebebiyle bir Türk markası olarak ön plana çıktığımızı düşünmekteyiz. Genel olarak Uzak Doğu rekabeti sebebiyle ticaretimiz olmayan başka ülkelerce de bilinmekteyiz. Son olarak bu tür üretimde tek ihracat yapan firmayız dersem sorunuza tam olarak cevap vermiş olacağım.

5. Sektörümüzün 2020 yılı içindeki durumu hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Sektörümüzün en büyük sıkıntısı her zaman olduğu gibi 2020 yılında daha da belirgin hale gelen döviz artışları olmuştur. Neredeyse tamamı ithal olan hammadde teminimiz büyük dalgalanmalarla girdilerimizi yükselttiğinden satış ve karlılık zorlukları yaşatmakta. Pandemi başlangıcının bu yıla rastlaması da işlerimizi çok büyük sekteye uğratmıştır. Kısacası zor bir yıl.

6. Covid-19’un Armatür Sektörü’ne genel etkilerini, dünya ve Avrupa için kısa ve orta vadede nasıl yorumluyorsunuz? Koronavirüs salgını sonrası dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz nelerdir?

Birçok sektörde olacağı gibi sektörümüzün önceliği hijyene önem veren tasarım ve imalatlara yönelmek olacak. Var olan ürünler geliştirilecek ya da genel olarak dünya ve ülke ticaret hacmi küçüldü ve bu durum devam edecek. Salgın sebebiyle insan sağlığını korumaya yönelik tedbirler de üretim düşüşlerine çok etken olacaktır ve zaman zaman aksamalar veya aralıklar olacağından zor günler yaşayacağımızı düşünüyorum. Bilinmez salgın süresi çok zor geçecek ve sonrası için şimdiden bir şey söylemek imkansız.

7. Firmanız içinde Covid-19 virüsüne karşı nasıl bir yol haritası izlediniz?

Öncelikle alınması zorunlu ve çok önemli olan tedbirleri uyguluyoruz. Kendi sağlığımızla beraber çalışanlarımızın sağlık durumlarını takip ederek önemle kurallara itina gösteriyoruz. Sosyal mesafeyi korumak ve hijyenik, mümkün olabildiğince temassız ortamlar yaratmak en temel önceliğimiz.

8. 2021 yılında dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Firmanız ve sektörümüz adına hedef ve beklentileriniz nelerdir?

Önümüzdeki yıl dünyamızı zor bir yıl bekliyor ve belirsizlik hakim olacak gibi. Tüm dünyamızı etkileyen salgın hastalığın yanında ülkemiz için ayrıca ekonomik kötü gidiş ve aksaklıklar, büyük bir handikap oluşturuyor. Tüm bunları göz önüne alarak tedirgin, ama tedbirli ve gerekli önlemleri alarak çalışmalarımıza devam etmeye çalışacağız.

9. ARMATÜR Derneği’nin yeni üyelerinden biri olarak, dernek çatısı altında olmanın firmanıza nasıl katkıları olacağını değerlendiriyorsunuz? Sektörünüz ile hangi konuların ön plana taşınmasını arzu edersiniz?

Dernek, üye firmaların birbirlerini yakından tanıma açısından birleştirici bir çatı olacağından ortak girişimlerimize de sebep olacaktır diye düşünüyorum. Sektörün en büyük sorunlarından olan kötü, haksız ve kısır rekabetin ortadan kaldırılmasına dernek kanalıyla çözüm yaratmak ve olumlu diyaloglara vesile olunması en büyük beklentimiz diyebilirim. En büyük mağduriyeti kendi içinde yaşan sektörümüz uluslararası pazarda da sıkıntılarla karşılaşmakta. Eğitim ve seminerle sektörün geleceği, nitelikli personel gelişimi sayısının arttırılması gibi faaliyetler, çeşitli devlet teşviklerinin sağlanması vesaire açısından derneğin büyük katkıları olacağını düşünmekteyim.

10. Başka eklemek istediğiniz değerlendirme ve görüşleriniz var ise belirtmenizi rica ederiz.

Sektörümüzün faaliyetlerini tanıtacak, sorunlarına çözüm arayacak ve iletecek olan dernek görevinde bulunan arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Büyük bir aile veya platform oluşumuna vereceğimiz desteklerden mutlu olacağız.