Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

Bes Yapı Ürünleri Genel Müdürü Mahmut AKMAN ile Röportaj

1 – BİZLERE BES YAPI ÜRÜNLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bes Yapı Ürünleri 1996 yılında temelleri atılmış ve ülkemizin yerli ve milli üretim modeli ile AR-GE odaklı üretim modelini benimseyen bir firma olmuştur. Şu anda Dilovası’ndaki fabrikamızda 12 bin metrekare kapalı alanda 200 kişilik bir ekiple üretim faaliyetlerini sürdürmekteyiz.

Kuruluş yılımızdan bu yana çeşitli sektörler için çözüm odaklı, standartlara ve şartnamelere uygun yüksek kaliteli ürünler üretiyoruz. 2000 yılından itibaren de özellikle gaz bağlantı hortumları ve bağlantı elemanları imalatına yoğunluk verdik.

2013 yılında ise Türkiye’de Paslanmaz Çelik Esnek Tesisat Sistemini üreten ve uygulayan ilk yerli firma olduk ve bu ürünler için Türkiye’nin dört bir tarafında 7000’den fazla sektör temsilcisine GAZBİR-GAZMER gözetiminde eğitimler verdik.

Her zaman uluslararası standartlarda ve çağdaş yenilikçi teknolojileri kendimize uyarlayarak üretim yaptık, müşteri odaklı pazarlamayı ilke edindik. Sürekli olarak iyileştirme ve geliştirme odaklı düşünüyoruz ve yeni yeni projeler üreterek ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.

2 – FİRMANIZIN ÖNE ÇIKAN ÜRÜNLERİ NELERDİR?

Öne çıkan ürünlerimiz TS EN 15266 standardı kapsamında üretilen Paslanmaz Çelik Esnek Tesisat Sistemi, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarımızdaki en popüler ürün grubumuzdur.

Onun dışında EN 14800 standardı kapsamında ürettiğimiz ve patentli iyileştirmeler içeren ürünler de özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça popülerdir.

TS 13890 kapsamında Paslanmaz Kombi, sayaç ve kutu flex’lerinin de üretimini yapmaktayız.

3 – ÖZELLİKLE ÜZERİNDE DURDUĞUNUZ VE BEKLENTİ İÇİNDE OLDUĞUNUZ BİR AR-GE ÇALIŞMANIZ YA DA ÜRÜNÜNÜZ MEVCUT MUDUR?

Çok sayıda geliştirme süreci devam eden ve yüksek beklentilerimizin olduğu AR-GE projelerimiz var. AR-GE projelerini oluştururken çıkış noktamız özellikle uygulama kolaylığının sağlanması, daha güvenli hale getirilmesi ve problemin ortadan kaldırılması.

Klasik alışılagelmiş bir ürünü sürekli aynı şekilde üretmek yerine, nasıl geliştirebilir diye düşünen yetkin mühendislerden oluşan bir AR-GE ekibimiz var.

4 – ULUSLARARASI MARKALAŞMA ÇALIŞMALARINIZ VE BİR TÜRK MARKASI OLARAK ÖN PLANA ÇIKTIĞINIZ ÜLKELER VAR MIDIR?

Öncelikle şunu belirtmeliyim; firma olarak fason üretim konusuna sıcak bakmıyoruz.
Birçok ülkeye kendi markamız ile ihracat yapıyoruz ama özellikle Batı Avrupa ülkeleri bizim için ana odak noktaları. Bunun en büyük sebebi bu pazarlarda daha katma değerli ve daha kaliteli ürünlerin talep görmesi.

Birçok ülkede olduğu gibi bu ülkelerde de kendi markamız ile pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz ve her geçen gün daha bilinir bir marka haline gelmekteyiz.

5 – SEKTÖRÜMÜZÜN 2020 YILI İÇİNDEKİ DURUMU HAKKINDAKİ YORUMLARINIZ NELERDİR?

2020 yılının sektörümüz açısında beklenenden daha iyi geçtiğini düşünüyorum.

Özellikle 2. çeyrekteki konjonktürün oluşturduğu yüksek negatif beklentilerin 3. Ve 4. Çeyrekte gerçekleşmemesi bizi ülkemiz ve firmamız adına memnun etti. Sene başındaki beklentileri karşılamasa da, bütün olumsuzluklara rağmen sektör olarak 2020 yılını olabilecek en minimum zararla atlattığımızı düşüyorum.

6 – COVID-19’UN SEKTÖRÜMÜZE ETKİLERİNİ, DÜNYA VE AVRUPA İÇİN KISA VE ORTA VADEDE NASIL YORUMLUYORSUNUZ? SALGIN SONRASINA İLİŞKİN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Covid süreci tüm dünyada ve ülkemizde neredeyse tüm sektörleri olumsuz etkiledi ve arz talep dengesizliği oluşturdu. Kısa ve orta vadede bu durumun devam edeceğini düşünüyoruz. 2021 yılında 2020 yılının durgunluğunun etkileri ile aşı süreçlerinin de ilerlemesi ile yüksek talepler oluşabilir. Bu sebeple yerli üreticiler olarak bu dengesizliği fırsata çevirip özellikle yakın coğrafyadaki ülkelerde pazar paylarımızı artırabiliriz.

7 – FİRMANIZ İÇİNDE COVID-19 VİRÜSÜNE KARŞI NASIL BİR YOL HARİTASI İZLEDİNİZ?

Covid sürecinde yetkili mercilerin yayınladığı genelgeleri dikkatli şekilde takip ettik ve maksimum düzeyde tedbir aldık ve almaya devam ediyoruz.

Zorunlu maske kullanımı, mesafeli çalışma ortamı, rutin ateş ölçümleri, ziyaretçiler için HES Kodu uygulaması gibi alınabilecek tüm önlemleri alıyoruz.

8 – 2021 YILINDAKİ DÜNYAYI VE TÜRKİYE’Yİ NELER BEKLİYOR? FİRMANIZ VE SEKTÖRÜMÜZ ADINA HEDEF VE BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

2021 yılı hakkındaki düşüncelerimiz oldukça iyimser.

Uzak doğulu tedarikçi ülkelerin kan kaybının süreceğini düşünüyoruz ve bu durumun ülkemize pozitif etkilerinin olacağını düşünüyoruz. 2021 yılında beklenmedik şekilde aşırı talepler ile karşılaşabiliriz. Firma olarak bu durumun gerçekleşmesi ihtimaline karşın mümkün olduğunca hazır olmaya çalışıyoruz ve 2021 yılında tüm ülkelerdeki pazar paylarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz.

9 – ARMATÜR DERNEĞİ’NİN YENİ ÜYELERİNDEN BİRİ OLARAK, DERNEK ÇATISI ALTINDA OLMANIN İRMANIZA NASIL KATKILARI OLACAĞINI DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? SEKTÖRÜNÜZ İLE HANGİ KONULARIN ÖN PLANA TAŞINMASINI ARZU EDERSİNİZ?

ARMATÜR derneğine üye olmaktan oldukça memnunuz. Başkanımızın çok değerli işler yaptığını görüyor ve destekliyoruz.

Piyasa gözetimi konularında TSE, Gazbir – Gazmer ve bakanlık kurumları ile ortak hareket edip, adil bir piyasa koşullarının sağlanması konusunda çalışmalar yapılmasının sektörümüz açısından oldukça önem arz ettiğini düşünüyoruz.

This will close in 60 seconds