Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

Röportaj – Ayhan Şensoy

Ayhan ŞENSOY

Armatür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
Türkoğlu Vana Yönetim Kurulu Başkanı

 

1. Bizlere kendi firmanız olan, Türkoğlu Vana San. Ve Tic. A.Ş. hakkında bilgi verir  misiniz?

Türkoğlu markası altında 1978 yılında ufak bir dökümhane olarak kurulmuş olan firmamız 1983 yılında dökümhane ve ürün kapasitesini genişletip 1996 yılında mevcut makine parkurunu modernize edip yeni teknolojik makinelere yatırım yaparak seri ve kaliteli üretime adım attı.

Şirket yapılanmasını 1998 yılında Şensoylar Ltd. Şti. olarak genişleterek Türkoğlu markası altında pirinç vana ve pik vana ürünlerinin üretimine devam eden firmamızda 2000 yılından sonra yaptığımız pazar araştırmalarımızla farklı coğrafyalardaki ihtiyaçları belirleyip 7 farklı bölgeye yayılarak tüm illerde bayi ağını güçlendirdik.

2006 sonrası yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki normlar ve standartları dikkatlice inceleyerek 2009 yılında yangın grubu ürünlerinin, 2011 yılında flex grubu ürünlerin, 2013 yılında su sayaçları ürünlerin üretimine, ölçü ayar ve bakım laboratuvar kurulumuna yatırım yaptık. 2014 yılında ultrasonik kalorimetre ve ultrasonik su sayaçlarının ithalatını yapmaya başladık. EN14800 standartlarında flex hortum üretimi, EN671 standartlarında yangın dolabı üretimi, EN14154 standartlarında su sayacı üretimi, test-kalibrasyon yapma ve mühürleme yetkisine sahibiz.

Üretim hattının genişletilmesinin yanında, organizasyonel yapımızdaki standartları yükselterek ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemleri ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerini kurduk ve yönetiyoruz.

Bünyemizde bulunan mühendis ve tekniker personel sayısını artırarak daha kaliteli, çevik ve dinamik yapıya kavuşan firmamızda belirlemiş olduğumuz vizyon ve misyonumuz doğrultusunda hareket ederek sektörümüzde lider marka olmayı hedefliyoruz.

 

2. Covid-19’un Armatür Sektörü’ne genel etkilerini Dünya ve Avrupa için kısa ve orta vadede nasıl yorumluyorsunuz?

Covid-19, armatür sektörünü daha çok hijyen odaklı ürünlerin ön plana çıkacağı bir üretime çevirecek. Özellikle toplu olarak kullandığımız okullar, hastaneler, fabrikalar, sosyal tesisler ve bunun gibi toplu ortak kullanım yerlerinde önceden gelen alışkanlıkların dışında davranmaya iteceğinden üreteceğimiz ürünler bu doğrultuda değişecektir.

 

3. 2020 Yılı  Armatür Sektörü için nasıl bir yıl oldu? Gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?

Sektörün gelişim sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

2020 ilk altı ayı geçen seneden gelen bir ekonomik sıkıntının devamı ve Covid-19 etkilerinin arttığı bir dönem oldu. Fakat ikinci altı ayda açığını fazlasıyla kapatacağını düşünüyorum.

 

4. Oldukça uzun bir süredir bu sektördesiniz bu süre içinde sektörde ne gibi değişimler gözlemlediniz?

Sizlerin, sektörünüze ait öne çıkarmak istediğiniz bir ürün grubu var mıdır?

Önümüzdeki yıllarda sayaçları daha akıllı teknolojik ürünlerle genişletmeyi ve Covid-19 sonrası el değmeden kullanılabilecek ürünlere odaklanmayı planlıyoruz.

 

5. Sektörünüze dair güncel rakamlar paylaşabilir misiniz? (istihdam, bayi sayısı, ihracat, satış, vb.)

Kalitesi, satış ve satış sonrası hizmetleri ile sektöründe yurt içi ve yurt dışı piyasalarda izlenen marka olmayı başaran firmamız Avrupa ülkeleri olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerdeki pazarında satışlarını arttırarak büyümeye devam ediyor.

 

6. Bu pandemi sürecin orta ve uzun vadede nasıl evrileceğini düşünüyorsunuz?

İnsanlarımızın belirlenen kurallara uyması halinde bu sureci daha sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde atlatırız. Aksi takdirde sürecin daha da uzayacağı ve tehlikeli olacağını düşünüyorum.

 

7. ARMATÜR Derneği’nin faaliyetleri ile ilgili değerlendirme ve görüşlerinizi alabilirsek seviniriz.

Armatür Derneği’nin çok faydalı olacağına inanıyorum. Sektör için benzer tarzda dernekler kuruldu geçmiş yıllarda fakat aktif olamadı. Dernek Başkanımız Gökhan Turhan çok vizyon sahibi ve inatçı bir yapıya sahip. Derneğin faaliyetlerini yakından takip ediyor ve bizzat kendi mücadele ediyor. Biz de elimizden geldiği kadar desteklemeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda derneğimizin en kısa zamanda aktif, dinamik ve sektörde önemli yaptırımları olan popüler bir yapıya kavuşacağına inanıyorum.

This will close in 60 seconds