Armatür, Valf, Musluk, Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği
Üyelik Koşulları Dijital Kütüphane

Türk ve Yunan Çiftinin Mandolini

Barış Yemeği’ni illa ki duymuşsunuzdur. Binlerce yıldır var olan bu yemekte en keskin düşmanlıklar, en kanlı husumetler çözülür, birbirlerine kardeş kadar yakın olan aileler, komşular, şehirler hatta devletler bir sofranın kenarında aynı pilava kaşık sallar. Yakın zamanda da öyle. 5 bin, 10 bin hatta 15 bin kişinin katıldığı bu devasa buluşmalarda aşiretler ya da aileler kavgalarını Barış Yemeği’nin enfes tatlarıyla son verir.

7-8 yıl önceydi. Sakız Adası’na arkadaşlarla yaptığım bir gezide açlığımızı bir restoranda gidermeye karar verdik. Restorandaki motifler, bize sunulan mönüler oldukça tanıdıktı. Sorduğumuzda ise restoranın sahiplerinin Türk ve Yunan çift olduğunu öğrendik. Bir aşın temeliydi Hikayeleri kadar sundukları yemekler de harikaydı. Ege’nin iki kıyısını buluşturan masamız, aslında bizlere iki farklı kültürün buluşmasıydı adeta.

Benzer bir durumu aktarmış geçen yıl Sevgililer Günü’nde; dünyaca ünlü ABD’li iş dergisi Forbes. “Sevgililer Günü öncesinde gidilmesi gereken en romantik 5 restoran” başlığıyla çıkan haber aklıma geldi. Türk basınında pek yer bulmasa da haberin detayları oldukça ilginçti.

5 RESTORAN ARASINDA İKİNCİ SIRADA

New York, Florida, Las Vegas ve Teksas’ta yer alan 5 romantik restoran deniz ürünlerinden kırmızı ete kadar çeşitler barındırıyor. Bu restoranlar arasında ilk sırada Washington’daki Pink Door (Pembe Kapı) var. İkinci sırada Florida’daki Mandolin Aegan Bistro, üçüncü sırada yine Florida’daki Cafe Roval, dördüncü sırada Las Vegas’taki Eiffel Tower, 5’inci sırada ise New York’taki Club A Steakhouse bulunuyor.

Benim asıl dikkatimi çeken ise Florida-Miami’deki Mandolin Aegan Bistro adlı restoran oldu. 150 kişilik oturma kapasitesi olan restoranın mönüsü sadece Türk ve Yunan mutfağına ayrılmış durumda. Ege lezzetini adında da saklayan restoranın sahipleri ise Yunan kökenli Anastasia Koutsioukis ve Türk eşi Ahmet Erkaya. 2009 yılında bu restoranı açmaya karar veren çift,
İsmi de iki ülkeyi bir masada buluşturmaya karar vererek açıyorlar: Ege… Her iki ülkede de kullanılan ortak enstrüman Mandolin’i de ekleyen çift, Mandolin Aegan Bistro restoranıyla, yıllardır hatta yüzyıllardır süren kültür çatışmasına da noktayı aşk ve çocuklarıyla koyuyorlar.

Dünyanın her coğrafyasına yayılan ortak bir atasözü vardır. Her nereye giderseniz gidin, dili, söyleniş tarzı ve telaffuzu değişse de “Kalbe giden yol mideden geçiyor.”
Savaşları, kavgaları, düşmanlıkları beslemek yerine masalar; dostlukları, aşkları, bazen de ortaklığı besliyor.

MARMARİS’TEKİ BALIK RESTORANINDAKİ 32 MİLYAR DOLARLIK İMZA

Konu sofra ve lezzet olunca kurulan masalar bazen önemli anlaşmalara da zemin hazırlıyor. 2016 yılında yapılan dünyanın en büyük satın alma işlemi Marmaris’teki bir balıkçı restoranında gerçekleşmişti. Japon teknoloji şirketi Softbank’ın 17 milyar dolarlık serveti olan CEO’su Masayoshi Son, İngiltere merkezli ARM’yi almak için görüşmelere başlamıştı. Japon milyarder ve ARM’nin Yönetim Kurulu Başkanı Stuart Chambers, Marmaris’teki Pineapple adlı balıkçı restoranında buluştu. 32 milyar dolarlık satış anlaşması gerçekleşti. Japon milyarder Masayoshi Son, yemek masasında yapılan satın alımı “Hayatımda ilk kez bir restoranda anlaşma yapıyorum. Hem de 32 milyar dolarlık bir iş” diye anlattı.